Seminarium: Klasyka informatyki zima 2018/19

Język wykładowy Polski
Opiekun Tomasz Wierzbicki
Liczba godzin 30 (sem.)
Rodzaj Seminarium
ECTS 3
Polecany dla I roku Nie
Egzamin Nie

Opis przedmiotu:

_Trzeba wpierw studiować historię, jeśli pragnie się dalej ją tworzyć_. — Emil Ludwig Współczesne podręczniki do nauki zarówno teorii, jak i praktyki informatyki zawierają zwykle opisy, analizy, twierdzenia i dowody, które powstały dużo później, niż oryginalne odkrycia i są często pisane przez osoby, które nie były współautorami tych odkryć, ani nawet nie wywodzą się ze środowiska naukowego, w którym tych odkryć dokonano. Korzystanie z takich źródeł ma — szczególnie na początkowym etapie nauki — sens, gdyż oryginalne sformułowania twierdzeń i dowodów są często trudne do zrozumienia, niezgrabne lub niepasujące do obecnej wiedzy i przygotowania czytelnika. Jednak osoba, która posiadła już podstawowe wykształcenie informatyczne nie stanie się erudytą w danej dziedzinie informatyki, póki nie zapozna się z najważniejszymi _pracami oryginalnymi_ z tej dziedziny. Nie sposób np. zrozumieć budowy systemów typów we współczesnych językach programowania, jeśli nie prześledzi się najważniejszych prac od _Fundamental Concepts in Programming Languages_ Christophera Strachey'a (1967) po _A theory of type polymorphism in programming_ Robina Milnera (1978). Na potrzeby kursu _Sieci komputerowych_ wystarczy wiedzieć, co to są algorytmy routingu, ale aby je naprawdę rozumieć, trzeba znać oryginalne prace Paula Barana i Leonarda Kleinrocka. Aby zaliczyć _Sieci_ wystarczy wiedzieć, że adres IPv4 ma 32 bity. Bez znajomości historii ARPANET-u nie sposób jednak odpowiedzieć na dużo ciekawsze pytanie: _dlaczego_. Zajęcia były początkowo planowane jako przedmiot Informatyczny 2 (30 godzin wykładu i 30 godzin seminarium), jednak prowadzący postanowił ograniczyć je na razie do 30-godzinnego seminarium, choć sam chętnie wystąpi na kilku spotkaniach, jeśli pozwoli na to liczba chętnych mówców. Propozycje tematów i prac do zreferowania zostaną przedstawione na początku semestru. Wybór będzie zależeć od preferencji słuchaczy.

Seminaria

Lista
Prowadzący Termin zajęć Limit Zapisani Kolejka
Tomasz Wierzbicki
wt 16:00-18:00 (s. 4) 15 15 0

UWAGA! Wyższa liczba oznacza wyższy priorytet, po zapisaniu do grupy zostajemy usunięci z kolejek o niższym priorytecie.


Konsultacje prowadzących:


Imię i nazwisko Pokój Konsultacje
Tomasz Wierzbicki 303 Po wcześniejszym umówieniu pocztą elektroniczną. Nie w trakcie lub bezpośrednio przed moimi zajęciami (plan zajęć jest dostępny w systemie Zapisy).