Strona główna » Przedmioty » Projektowanie i wdrażanie systemów w chmurze
Filtrowanie
Rodzaj przedmiotu
Inne

Projektowanie i wdrażanie systemów w chmurze

zima 2017/18
Punkty ECTS6
Liczba godzin30 (wyk) + 30 (ćw+prac)
ProwadzącyTomasz Wierzbicki
RodzajI2.Z - zastosowania inf.
EgzaminTak
Opis przedmiotu:

Celem zajęć jest przedstawienie tematów związanych z systemami działającymi na nowoczesnych platformach public cloud (przede wszystkim Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure). Znaczną część semestru poświęcimy zrozumieniu koncepcji umożliwiających budowanie systemów o wysokiej dostępności i skalowalności. Omawiane będą zarówno tematy związane z architekturą aplikacji, procesami umożliwiającymi jej rozwój, jak również całą infrastrukturą umożliwiającą działanie systemu (wybór bazy danych i jej przygotowanie, komunikacja między usługami, sieć wewnętrzna, dystrybuowanie ruchu od użytkowników, globalny zasięg aplikacji).

Przedmiot ma na celu wyjaśnienie zależności pomiędzy wieloma różnymi aspektami związanymi z uruchamianiem systemów w chmurze, stąd przydadzą się podstawy z bardzo wielu różnych przedmiotów, takich jak: sieci komputerowe, algorytmy i struktury danych czy bazy danych.

Technologie, produkty i koncepcje, które w jakiejś formie pojawią się na zajęciach: AWS, GCP, Azure, Kubernetes, Docker, mikroserwisy, configuration management (ansible, chef, puppet, saltstack, terraform), site reliability engineering, incident management, monitoring, hurtownia danych, wysoka dostępność i skalowalność, load balancing.

Opis przedmiotu przygotował Mateusz Markiewicz. Przedmiot jest prowadzony wspólnie z Rafałem Cieślakiem. Opiekunem przedmiotu jest T. Wierzbicki.


Wykłady

ProwadzącyTermin zajęćLimitZapisaniKolejka
Mateusz Markiewicz pt 08:00-10:00 (s. 140)300250

UWAGA! Wyższa liczba oznacza wyższy priorytet, po zapisaniu do grupy zostajemy usunięci z kolejek o niższym priorytecie.

Ćwiczenio-pracownie

ProwadzącyTermin zajęćLimitZapisaniKolejka
Rafał Cieślak pt 10:00-12:00 (s. 140)30250

UWAGA! Wyższa liczba oznacza wyższy priorytet, po zapisaniu do grupy zostajemy usunięci z kolejek o niższym priorytecie.


Konsultacje prowadzących:


Imię i nazwiskoPokójKonsultacje
Mateusz Markiewicze-mail: mmarkiewicz@cs.uni.wroc.pl
Rafał Cieślak

Semestr 2013/14 zimowy