Matematyczne podstawy informatyki zima 2014/15

Język wykładowy Polski
Opiekun Antoni Kościelski
Liczba godzin 30 (wyk.) 30 (ćw.)
Rodzaj I2.T - teoria inf.
ECTS 6
Polecany dla I roku Nie
Egzamin Tak
Tagi AZ (algorytmika i złożoność obliczeniowa) JP (języki programowania i logika)
Grupy efektów kształcenia Podstawy informatyki i programowania

Opis przedmiotu:

Z upływem czasu informatyka staje się coraz bardziej praktyczna. Ma to wpływ na programy studiow i odbije się na wykształceniu ogolnym. Treści bardziej abstrakcyjne są coraz częściej pomijane. Studenci nie zapoznają się już z wieloma, znanymi własnościami obliczalności. Być może nie wiedzą, że są zadania, dla ktorych nie ma algorytmu optymalnego, a dowolny algorytm rozwiązujący takie zadanie można ulepszyć, i to w zadanym stopniu. Fakt ten nie ma chyba żadnego znaczenia praktycznego. Pozwala jednak lepiej rozumieć obliczalność. Informatycy bardzo często korzystają z osięgnięć matematykow. Wiele algorytmow powstało prawdopodobnie dlatego, że ich tworcy mieli bardzo dobre przygotowanie matematyczne. Samo pojęcie obliczalności zostało po raz pierwszy zdefiniowane przy okazji rozwiązywania problemow dotyczących tzw. podstaw matematyki. Idea Prologu tkwiła już chyba w pierwszych wyobrażeniach Goedla o obliczalności. Wyobrażenia te zostały sformalizowane przez Herbranda. Jednak tworcy Prologu byc moze korzystali z innych idei, takze zwiazanych z nazwiskiem Herbranda. Idea programowania funkcjonalnego powstała prawdopodobnie w wyniku bardzo nieudanej proby stworzenia podstawowej dla matematyki teorii, konkurencyjnej w stosunku do teorii mnogości. Celem wykładu jest przedstawienie klasycznej wiedzy o podstawowych pojęciach informatycznych znanej z wczesnych badań prowadzonych przez matematykow. Pierwsza część wykładu jest poświęcona przedstawieniu sformalizowanego systemu logicznego i pojęciu prawdy. Będzie to podstawa reszty wykładu. Dalej zostanie przedstawione kilka klasycznych definicji obliczalności i prace ich autorow. Będziemy rozważać rożne problemy (zadania) odgrywające rolę w początkach informatyki, zajmować się ich rozstrzygalnością i ewentualnie złożonością. Twierdzenie Herbranda podaje metodę badania, czy dana formuła jest tautologią rachunku kwantyfikatorow. Metoda ta jest uogolnieniem znanej metody zero- jedynkowej. Wykład miałby też charakter historyczny. Chciałbym uzupełnić go o fakty z historii pewnego fragmentu matematyki i historii informatyki związane z jego treścią. **Program:** 1. Formalizacja rachunku kwantyfikatorow. 2. Goedel: funkcje rekurencyjne, twierdzenie o niezupełności arytmetyki. 3. Lambda rachunek Churcha, teza Churcha, twierdzenie o nierozstrzygalności arytmetyki i rachunku kwantyfikatorow. 4. Głowna praca Turinga i maszyna Turinga. 5. Funkcje rekurencyjne według Herbranda i Goedla. 6. Twierdzenie Herbranda. 7. Ewentualnie: zastosowania funkcji rekurencyjnych: abstrakcyjna złożoność obliczeniowa 8. i rozstrzygalność teorii dodawania (arytmetyki Presburgera), a może i teorii mnożenia. **Wymagania:** Logika dla informatyk ow

Wykłady

Lista
Prowadzący Termin zajęć Limit Zapisani Kolejka
Antoni Kościelski
wt 12:00-14:00 (s. 103) 300 13 0

UWAGA! Wyższa liczba oznacza wyższy priorytet, po zapisaniu do grupy zostajemy usunięci z kolejek o niższym priorytecie.

Ćwiczenia

Lista
Prowadzący Termin zajęć Limit Zapisani Kolejka
Antoni Kościelski
cz 10:00-12:00 (s. 139) 20 12 0

UWAGA! Wyższa liczba oznacza wyższy priorytet, po zapisaniu do grupy zostajemy usunięci z kolejek o niższym priorytecie.


Konsultacje prowadzących:


Imię i nazwisko Pokój Konsultacje
Antoni Kościelski 311 sem. letni 2023/24: piątki, godz. 12.30-13.30, pokój 311, a także konsultacje zdalne za pośrednictwem MSTeams, w piątki, godz. 19.15 - 19.30 i dłużej, jeżeli będą zainteresowani. Zapraszam też na konsultacje zdalne lub w Instytucie w terminach uzgodnionych ze stosownym wyprzedzeniem np. pocztą elektroniczną.