Kurs tworzenia aplikacji webowych w Ruby on Rails

Opiekun Nieustalony Prowadzący
Liczba godzin 30 (wyk.) 30 (prac.)
Rodzaj Kurs inżynierski

_Kurs będzie prowadził Piotr Imbierowicz, absolwent II._ Kurs poświęcony jest tworzeniu aplikacji webowych z wykorzystaniem frameworka Ruby on Rails. W trakcie semestru studenci będą rozwijać własne projekty będące prostymi web aplikacjami. W każdym tygodniu zostanie przedstawione zadanie związane z zagadnieniem omawianym na wykładzie, polegające na dodaniu do aplikacji nowych funkcji. Zajęcia będą wartościowe szczególnie dla osób planujących pracę w firmach specjalizujących się w serwisach internetowych. Tematami wykładów będą między innymi: \- planowanie struktury aplikacji; \- autentykacja użytkowników; \- tworzenie API dla serwisów zewnętrznych; \- stosowanie podziału na środowiska deweloperskie, testowe, produkcyjne; \- wykorzystywanie systemu kontroli wersji oraz narzędzi do deploymentu; \- tworzenie testów automatycznych; \- narzędzia do statycznej analizy kodu. Do rozpoczęcia kursu nie jest wymagana znajomość Ruby on Rails, ale student powinien znać podstawy programowania oraz podstawy funkcjonowania stron internetowych. Wymagania wstępne: \- podstawy programowania w dowolnym języku \- podstawowa wiedza o HTML \- podstawowa wiedza z zakresu baz danych Jakie umiejętności i wiedzę student ma nabyć/rozwinąć w ramach przedmiotu: \- korzystanie z narzędzi dostarczanych przez framework Ruby on Rails \- planowanie architektury aplikacji webowych \- praca z aplikacją zbudowaną w oparciu o wzorzec MVC \- wiedza o zarządzaniu aplikacją webową w środowisku produkcyjnym \- tworzenie testów automatycznych w Ruby on Rails z wykorzystaniem RSpec \- praca z systemem kontroli wersji Forma zaliczenia: Studenci przez cały semestr pracują nad projektem zaliczeniowym. Po każdym tygodniu zajęć rozbudowują projekt o elementy związane z zaprezentowanym na wykładzie zagadnieniem.