Ten przedmiot:
- będzie prowadzony **w drugiej połowie semestru** letniego,
- jest przeznaczony dla osób odbywających studia **zarówno I, jak i II stopnia** – w związku z tym musi być zaklasyfikowany jako kurs „zaawansowany”, ale w tym przypadku jest to kwestia terminologii, która nie powinna nikogo odstraszać.
---
Pisanie tekstów technicznych (w tym prac dyplomowych czy zaliczeniowych, ale też jakichkolwiek opracowań, które powinny cechować się precyzją i uporządkowaniem wypowiedzi) to umiejętność tyleż cenna, co trudna do pozyskania w zorganizowany sposób. W ofercie mało jest przedmiotów poświęconych bezpośrednio tej umiejętności, a w trakcie studiów informatycznych nabywa się ją (bądź nie) niejako przy okazji. Ten kurs powinien przynajmniej częściowo zapełnić tę lukę.
Zasadnicza część kursu będzie poświęcona organizacji, podziałowi i składowi tekstu – zarówno ich ogólnym zasadom, jak i realizacją tych zasad w systemie składu LaTeX. Nie jest to jednak kurs LaTeXa _per se_ – o ile na pewno będzie pomocny w rozwoju umiejętności oraz dobrych praktyk w tym systemie, ważniejsze będzie omówienie zasad, które będzie można stosować w dowolnych systemach składu, także tych popularnych z kategorii WYSIWYG.
Kurs będzie ponadto obejmował wiedzę językową – pewnie siłą rzeczy dość fragmentaryczną – przydatną w pisaniu tekstów technicznych. Jeśli starczy czasu, sił i ochoty, pojawi się też analogiczna tematyka dla języka angielskiego, przy czym oczywiście do odbycia kursu wystarczy tylko podstawowa jego znajomość.
#### Wymagania wstępne
##### Zrealizowane przedmioty
* _Logika dla informatyków_, _matematyka dyskretna_ **lub** inny przedmiot, w ramach którego należało tworzyć i spisywać rozumowania matematyczne
##### Niezbędne kompetencje
* Podstawowa znajomość systemu składu tekstu LaTeX, np. pozyskana w ramach przedmiotu _podstawowy warsztat informatyka_
* Znajomość języka polskiego na poziomie absolwenta szkoły średniej