Seminarium: Logiki nieklasyczne: teoria i zastosowania

Semestr Letni
Opiekun Małgorzata Biernacka
Liczba godzin 30 (sem.)
Rodzaj Seminarium
Tagi JP (języki programowania i logika)

W ramach seminarium dokonamy przeglądu wybranych systemów logicznych wychodzących poza logikę klasyczną, które znajdują zastosowania w informatyce. Aby lepiej rozumieć zasady rządzące systemami logicznymi, będziemy omawiać m. in. semantykę i elementy teorii dowodu rozważanych systemów. Proponowane tematy zajęć: * Logika klasyczna vs. logika intuicjonistyczna, izomorfizm Curry'ego-Howarda. * Elementy teorii dowodu - systemy Hilberta, naturalna dedukcja, rachunek sekwentów. * Logiki substrukturalne, logika liniowa. * Logiki wielowartościowe, logika rozmyta. * Logiki modalne. * Zastosowania w AI - wnioskowanie niemonotoniczne, wnioskowanie w warunkach niepewności, logika epistemiczna. * Zastosowania w weryfikacji - logika temporalna, logika dynamiczna. Każdy student powinien zaprezentować wybrany temat, a także przygotować slajdy/ notatki (które będą udostępniane pozostałym uczestnikom seminarium) oraz kilka prostych zadań utrwalających wiedzę. W przypadku przejścia na tryb zdalny zajęcia będą się odbywać poprzez komunikator (Google Meet lub MS Teams), a każdy student powinien przygotować slajdy do prezentacji swojego tematu. Wymagania: Logika dla informatyków.