Strona główna » Oferta dydaktyczna » Kurs: Wstęp do programowania w języku C

RodzajK1 - kurs podstawowy
Przedmiot przyjazny dla I rokuTak
EgzaminNie
Efekty kształcenia Podstawy informatyki i programowania
Utworzono24 Lip 2013, 13:48
Aktualizacja24 Maj 2017, 16:10
Opis przedmiotu:

Wstęp, czyli jak się ma "Wstęp do programowania w języku C" do "Wstępu do programowania w języku Python"

Studenci 1-go roku studiów 1-go stopnia mogą rozpocząć naukę programowania i podstaw informatyki w jednym z dwóch języków: C albo Python (można wybrać tylko jeden z tych dwóch kursów!). Każdy z tych kursów pozwala opanować podstawy informatyki i programowania a w dalszych semestrach doskonalić się w programowaniu w innych (lub tych samych) językach. W szczególności zaczynając od "Kursu: Wstęp do programowania w języku C", nie skazujecie się na zawsze na ten język (i nieznajomość Pythona) oraz vice versa. W drugim semestrze studiów (i kolejnych) pojawiają się kursy języków programowania (C++, Java, Ruby, Python), które pozwalają opanować różne języki, przy założeniu, że studenci mają ogólne pojęcie o programowaniu, które zdobywają na obu przedmiotach "Kurs: Wstęp do programowania w języku C/Python".

O samym kursie "Wstęp do programowania w języku C"

Celem tego kursu jest nauczenie i rozwinięcie podstawowych umiejętności programowania w jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków imperatywnych - języku C. Wykład jest ilustrowany wieloma przykładami, a towarzyszące mu zajęcia w pracowniach uczą (poprzez wiele drobnych zadań i końcowy projekt) praktyki dobrego programowania. Nie wymaga on od uczestników żadnych wcześniejszych umiejętności programowania, ale studenci startujący od zera będą musieli poświęcić mu więcej pracy w domu, aby szybko wyrównać poziom. Elementy języka są wprowadzane stopniowo, zaczynając od konstrukcji podstawowych, a kończąc na bardziej zaawansowanych zagadnieniach, jak wskaźniki i dynamiczne struktury danych, operacje na plikach czy funkcje rekurencyjne. Ostatnie wykłady poświęcone są obiektowym elementom języka C++.
Pochód języków programowania trwa od zarania informatyki. Studium języków C i C++ ułatwia start w naturalną ich kontynuację, do której obecnie zaliczają się ważne z komercyjnego punktu widzenia języki i środowiska: Java (Sun) oraz C# (.NET Microsoft).

Wymagane przygotowanie: Brak, chociaż przydatna będzie podstawowa umiejętność programowania.

Program:

• Podstawowe konstrukcje języka: instrukcje i deklaracje.
  • Standardowe typy danych, wyrażenia.
  • Standardowe wejście/wyjście, filtry.
  • Funkcje, moduły i struktura programu.
  • Metody agregacji danych: tablice, struktury i unie.
  • Wskaźniki.
  • Dynamiczne zarządzanie pamięcią, standardowe biblioteki C.
  • Sekwencyjne i swobodne przetwarzanie plików.
  • Klasy, obiekty i strumienie w C++.

Literatura:

• Kernighan B.W., Ritchie D.M.: Język ANSI C. Seria "Klasyka Informatyki". Warszawa, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2003. Podręcznik podstawowy.
  • Schildt B., C: The Complete Reference: covers C++ and ANSI C, Osborne McGraw-Hill,
  • ISO/IEC 9899 - Programming languages - C (aktualny standard ISO 1999).

Przedmioty w ofercie

• - przedmiot poddany pod głosowanie
  • - przedmiot w ofercie
  • - przedmiot w wersji roboczej