Na zajęciach będziemy kontynuować rozwój uniksopodobnego systemu operacyjnego [Mimiker](https://github.com/cahirwpz/mimiker) dla platformy [Raspberry Pi](https://en.wikipedia.org/wiki/Raspberry_Pi).
Postępy prac będą dokumentowane i publicznie udostępniane z pomocą rzutnika w holu koło sali 119 i na stronie internetowej [mimiker.ii.uni.wroc.pl](https://mimiker.ii.uni.wroc.pl/).
Ogólnie celem zajęć jest dodanie do jądra funkcji, które pozwolą na uruchomienie szerszego zestawu oprogramowania o otwartych źródłach, np. popularnych bibliotek, interpreterów języków programowania, gier. Będziemy się zajmować różnymi aspektami systemu w tym:
* komunikacją międzyprocesową,
* zarządzaniem procesami,
* planowaniem procesów,
* zarządzaniem pamięcią wirtualną,
* wirtualnym systemem plików,
* stosem sieciowym TCP/IP,
* sterownikami urządzeń,
* systemami plików.
Celem na najbliższy semestr jest wprowadzenie do Mimikera:
* plików wykonywalnych konsolidowanych dynamicznie,
* warstw buforujących dla wirtualnego systemu plików,
* trwałych systemów plików z dziennikowaniem,
* lepszej infrastruktury do testowania jądra,
* warstwy uruchomieniowej dla platformy RISC-V.
Zadania będą dobierane indywidualnie, w zależności od stopnia wdrożenia studenta w projekt. Po przydziale zadania studenci mają się zapoznać z kodem i dokumentacją jądra systemu NetBSD i pochodnych. Po rozpoznaniu i zreferowaniu problemu należy przystąpić do projektowania rozwiązania. W trakcie implementacji studenci muszą przeprowadzić inspekcję kodu (ang. _code review_). Kluczowym kryterium oceny wprowadzanych zmian jest poprawność i czytelność kodu.
**Dla nowych członków:** Szacowana liczba godzin pracy własnej studenta na tydzień wynosi około 8h. Spodziewam się umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów i dobrej komunikacji. Ocena będzie wypadkową: nakładu pracy, osiągniętych efektów oraz uczestnictwa w _code review_ lub pisaniu dokumentacji. W poniedziałki robimy podsumowanie zeszłego tygodnia i piszemy krótkie sprawozdania. Przydzielenie tematu pracy dyplomowej następuje po wdrożeniu w projekt, które trwa jeden semestr.