Przedmiot jest prowadzony przez pracowników Instytutu Fizyki Doświadczalnej
Uniwersytetu Wrocławskiego w pracowni elektronicznej wyposażonej w platformy ELVIS II+, w budynku przy pl. M. Borna 9, sala 119 (I p, obok windy).
Zajęcia będą prowadzone w trybie:
- wykład przez 10 tygodni po 3 jz (jednostki zajęciowe), (łącznie 30 jz);
- kolejne 5 tygodni to pracowania w wymiarze 4 jz, (łącznie 20 jz).
**Harmonogram zajęć:**
Zostanie ustalony na pierwszych zajęciach.
**Program:** Celem wykładu jest zapoznanie studentów z kluczowymi wielkościami fizycznymi, które są niezbędne do opisywania i analizowania analogowych oraz cyfrowych układów elektronicznych. Zostaną przedstawione praktyczne metody analizy układów elektrycznych pozwalające na szybkie szacowanie wartości za pomocą prawa Ohma, Kirchhoffa oraz Thevenina. Wiedza ta umożliwi zrozumienie ograniczeń wynikających z właściwości fizycznych układów, które wpływają na takie parametry, jak czas propagacji sygnałów, czy czas dostępu do zasobów. Ponadto poruszone zostaną zagadnienia związane z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń elektronicznych, uwzględniając przy tym bezpieczeństwo użytkowników (np. napięcie dotykowe, zabezpieczenia różnicowoprądowe i nadprądowe) oraz samego sprzętu (np. zjawisko przełączania bramki, stany nieustalone w obwodach).
Podczas zajęć praktycznych studenci nabędą umiejętności pozwalające na samodzielne tworzenie prostych układów elektronicznych oraz nauczą jak wykonywać pomiary przy użyciu multimetrów i oscyloskopów. Uczestnicy poznają budowę i zasadę działania kluczowych podzespołów elektronicznych, w tym elementów półprzewodnikowych i scalonych wzmacniaczy operacyjnych.
**Wymagania wstępne:** Podstawy analizy matematycznej i fizyki z zakresu szkoły średniej.