Podstawy elektroniki, elektrotechniki i miernictwa

Opiekun Radosław Wasielewski
Liczba godzin 30 (wyk.) 20 (prac.)
Rodzaj Kurs inżynierski
Egzamin Tak

Przedmiot jest prowadzony przez pracowników Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego w pracowni elektronicznej wyposażonej w platformy ELVIS II+, w budynku przy pl. M. Borna 9, sala 119 (I p, obok windy). Zajęcia będą prowadzone w trybie: - wykład przez 10 tygodni po 3 jz (jednostki zajęciowe), (łącznie 30 jz); - kolejne 5 tygodni to pracowania w wymiarze 4 jz, (łącznie 20 jz). **Harmonogram zajęć:** Zostanie ustalony na pierwszych zajęciach. **Program:** Wykład obejmuje podstawy elektrotechniki, elektroniki i miernictwa. Omawiane są podstawy teorii obwodów, klasyfikacja sygnałów, źródła napięciowe i prądowe, obwody prądu stałego i zmiennego, obwody RLC, wykresy wektorowe (wskazowe), układy diodowe, obwody magnetyczne, układy trójfazowe, transformatory, maszyny elektryczne, tranzystory (modele i proste układy), wzmacniacze operacyjne, sprzężenie zwrotne, generatory, systemy pomiarowe, detektory, przyrządy pomiarowe i pomiar. **Wymagania wstępne:** Podstawy analizy matematycznej i fizyki z zakresu szkoły średniej.