Seminarium: Weryfikacja i synteza systemów wieloagentowych

Opiekun Jakub Michaliszyn
Liczba godzin 30 (sem.)
Rodzaj Seminarium

Celem przedmiotu jest poznanie zagadnień związanych z weryfikacją i syntezą systemów wieloagentowych - czyli takich, które opisują interakcję między wieloma systemami lub maszynami. Seminarium nie zakłada wiedzy słuchaczy z zakresu weryfikacji, dlatego kilka początkowych zajęć poświęcimy podstawowym tematom, na bazie książki Handbook of Model Checking (Clarke, E.M., Henzinger, Th.A., Veith, H., Bloem, R., 2018). Później przejdziemy do tematów związanych typowo z systemami wieloagentowymi, w tym weryfikacji własności opartych o strategie agentów. Przedmiot będzie prowadzony zdalnie, niezależnie od warunków epidemiologicznych. Studenci dostaną do przeczytania i zreferowania pracę lub rozdział książki. Następnie będą mieli za zadanie przygotować 45-60 minutową prezentację. Po akceptacji prowadzącego, prezentacja zostanie przedstawiona pozostałym studentom. Następnie, w ustalonych terminach, będzie przeprowadzona dyskusja na temat prezentacji. Ocena będzie zależeć w 80% od jakości prezentacji (włącznie z udziałem w dyskusji poświęconej tej prezentacji) i w 20% od aktywności w dyskusjach nad pozostałymi prezentacjami. Orientacyjny plan: 1. Podstawowe zagadnienia weryfikacji i syntezy systemów (ok. 5 zajęć). 2. Podstawy systemów wieloagentowych (ok. 1 zajęcia). 3. Bieżące badania naukowe poświęcone tematyce seminarium (ok. 9 zajęć).